wtorek, 21 czerwca 2011

Sakrament małżeństwa i Msza św.


          Być może nie wszyscy z Państwa wiedzą, że ślubować będziemy sobie według starego, przedsoborowego rytu, a po ceremonii zaślubin odprawiona zostanie tzw. „stara Msza”.
          Napiszę w skrócie, jaki przebieg będzie miała cała uroczystość. Zatem – wszystko rozpocznie się 9 lipca 2011 roku o godzinie 16:00,  w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Inaczej niż zwykle,  na początku będą zaślubiny, jako że w starym rycie nie łączy się sakramentów bezpośrednio z Mszą św. Wiodącym językiem podczas ślubu, jak i Mszy św. jest łacina. Tylko niektóre fragmenty Mszy św. będą recytowane lub śpiewane w języku polskim. Zaraz po ślubie rozpocznie się Msza św. odprawiana w klasycznym rycie rzymskim za nowożeńców (Pro Nuptiis). Wielu z Państwa może pamiętać tę formę z lat swojej młodości, gdyż była ona jedyną dopuszczalną formą do lat 70tych XX wieku. Dla wszystkich naszych gości przygotowaliśmy specjalną broszurę zawierającą stałe części Mszy św., a także całą liturgię sakramentu małżeństwa. Proponujemy zapoznać się z tym tekstem trochę wcześniej, by już podczas samej uroczystości, mogli się Państwo orientować w przebiegu wydarzeń. Proszę się nie martwić, zarówno przysięga małżeńska, jak i wszystkie czytania oraz kazanie zostaną wypowiedziane w języku polskim. Należy dodać, iż Komunię św. przyjmujemy w pozycji klęczącej. Jeśli ktoś z Państwa chciałby poświęcić trochę czasu i nauczyć się kilku odpowiedzi w języku łacińskim, byłoby nam bardzo miło. Możemy podpowiedzieć, że najprostszą formą czynnego udziału będzie zapamiętanie, że po słowach kapłana "Dominus Vobiscum"(Pan z wami), odpowiadamy "Et cum spirtu tuo"(I z duchem twoim). Co do postaw przyjmowanych podczas Mszy św., wszystko znajdą Państwo w przygotowanej broszurze. Jeśli jednak, w którymś momencie zgubiliby śie Państwo, proponujemy naśladować postawy nasze, czyli nowożeńców.

Sakrament malżeństwa doc

2 komentarze:

 1. Witam!
  Piękna sprawa! Sami planujemy z Narzeczoną taką ceremonię:) Widzę, że mają Państwo w plikach do pobrania, Mszę oraz Sakrament Malżeństwa. Szkoda, że nie można pobrać:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  tak jak mojemu przedmowcy nie udalo sie sciagnac pliku z sakramentem malzenstwa. Czy bylby Pan tak mily i wyslalby mi owy plik na poczte?

  knitter.m@gmail.com

  OdpowiedzUsuń